Twenty Fifteen - en to ja translation catalogue (58 entries)

note: translators: %s: post title
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ja: <span class="screen-reader-text">%sに</span>コメント

note: Theme URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/themes/twentyfifteen/
ja: https://ja.wordpress.org/themes/twentyfifteen/

en: Previous post:
ja: 前の投稿:

en: Next post:
ja: 次の投稿:

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
ja: 小さい画面上のヘッダーと、幅広い画面上のサイドバーに適用されます。

en: Next
ja: 次

en: Previous
ja: 前

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
ja: WordPress チーム

note: Description of the plugin/theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
ja: 2015年のデフォルトテーマはクリーンでブログ向けに、分かりやすさを考えて設計されています。Twenty Fifteen の単純明快なタイポグラフィは多様な画面サイズで読みやすく、複数の言語に適しています。このテーマは「モバイル・ファースト」アプローチを使ってデザインしました。つまり、サイトの訪問者がスマートフォン・タブレット・ノートまたはデスクトップパソコンのどれを使ってサイトに訪れていても、あなたのコンテンツに最も注目が注がれるようになっているという意味です。

en: Search Results for: %s
ja: 検索結果: %s

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
ja: フルサイズ

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
ja: タグ

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
ja: カテゴリー

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
ja: 作成者

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
ja: 投稿日:

[ctx: Used before post format.]
en: Format
ja: フォーマット

en: Older Comments
ja: 過去のコメント

en: Newer Comments
ja: 新しいコメント

en: Featured
ja: 注目

en: Comment navigation
ja: コメントナビゲーション

en: Blue
ja: ブルー

en: Purple
ja: 紫

en: Pink
ja: ピンク

en: Dark
ja: ダーク

en: Yellow
ja: 黄

en: Default
ja: デフォルト

en: Header and Sidebar Background Color
ja: ヘッダー・サイドバー背景色

en: Base Color Scheme
ja: ベース配色

en: Header and Sidebar Text Color
ja: ヘッダー・サイドバーテキスト色

en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ja: Twenty Fifteen には WordPress バージョン 4.1 以上が必要です。現在のバージョンは %s です。アップグレードしてもう一度お試しください。

en: Previous Image
ja: 前の画像

en: Next Image
ja: 次の画像

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
ja: <span class="post-title">%title</span> <span class="meta-nav">内で公開</span>

en: Menu and widgets
ja: メニューとウィジェット

en: expand child menu
ja: サブメニューを展開

en: collapse child menu
ja: サブメニューを閉じる

en: Skip to content
ja: コンテンツへ移動

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ja: サイドバーに表示させるにはここにウィジェットを追加してください。

en: Widget Area
ja: ウィジェット エリア

en: Primary Menu
ja: メインメニュー

en: Social Links Menu
ja: ソーシャルリンクメニュー

note: #-#-#-#-#  twentyfifteen.pot (Twenty Fifteen 1.5)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/
ja: https://ja.wordpress.org/

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja: お探しのコンテンツを見つけられませんでした。検索をお試しください。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja: ご指定の検索条件に一致する投稿がありませんでした。他のキーワードでもう一度検索してみてください。

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja: 最初の投稿をする準備ができましたか ?  <a href="%1$s">ここからスタート</a>してください。

en: Nothing Found
ja: 見つかりません

en: Edit
ja: 編集

en: Pages:
ja: ページ:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
ja: 続きを読む %s

en: Comments are closed.
ja: コメントは受け付けていません。

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; への%1$s件のフィードバック

en: View all posts by %s
ja: %s の投稿をすべて表示

en: Published by
ja: 投稿者:

en: Page
ja: ページ

en: Next page
ja: 次のページ

en: Previous page
ja: 前のページ

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ja: こちらには何もありません。検索をお試しください。

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ja: ページが見つかりません。
